

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -50 V |
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.35 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | PNP |
| Current Rating | -100 mA |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Max Collector Current | 100 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50 V |
| Transition Frequency | 250 MHz |
| Continuous Collector Current | 100 mA |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 300 mV |
| Max Breakdown Voltage | 50 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300 mV |
| hFE Min | 30 |
| Schedule B | 8541210080 |
| Max Cutoff Collector Current | 500 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 3699
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13764
Ext.Price$0.13764
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13764 | $0.13764 |
| 10 | $0.08327 | $0.83270 |
| 50 | $0.06579 | $3.28950 |
| 100 | $0.05198 | $5.19800 |
| 500 | $0.03694 | $18.47000 |
| 1000 | $0.03189 | $31.89000 |
| 3000 | $0.02693 | $80.79000 |
| 5000 | $0.02210 | $110.50000 |
| 10000 | $0.01813 | $181.30000 |
